kawenski iphone photography

Posted on

Canon czy Nikon? Można by rzecz, odwieczna walka między gigantami. Dla innych przepięknym widowiskiem może być natomiast wojna iPhona z Samsungiem. Jednak co łączy świat aparatów z telefonami? No właśnie ten aparat. Rzecz, która dzisiaj dostępna dla wszystkich. Ale nadal możemy zadać sobie pytanie: po co nam lustrzanka skoro aparat mamy w kieszeni? Przecież nie fotografujemy wesel, profesjonalnych sesji zdjęciowych czy innych imprez.

Po co Tobie lustrzanka? Kup sobie dobrego smartfona. Drugą opcją pozostaje aparat kompaktowy. Dzisiaj bez problemu zakupisz takiego, który bez dwóch zdań zadowoli Cię swoimi możliwościami. Dodatkowo, zmieścisz go do swojej kieszeni. Nie musisz chodzić obwieszony niczym japoński turysta i nie zrobisz z siebie durnia gdy ktoś spyta, z jakiego dokładnie sprzętu korzystasz – obiektywy, puszki etc. Przecież i tak najważniejsze jest to, że rozmywa nam tło i zdjęcia są ładne.

Dobry aparat mamy w kieszeni, tylko trzeba to dobrze wykorzystać. Czy lustrzanki są nam wszystkim potrzebne? Nie, lepiej zainwestować w telefon z dobrym aparatem, których de facto jest naprawdę coraz więcej a cenowo wyjdzie nam podobnie. Spójrzmy na to również z innej strony: mamy przy sobie telefon, muzykę, internety no i przede wszystkim ten aparat z opcją filmowania. Wszystko to mieści się nam, tak jak już wspomniałem, w kieszeni. Nie potrzebujemy dodatkowej torby ani dodatkowych zmartwień czy damy radę ze sprzętem chodzić po górach czy biegać po parku rozrywki.

Zamiast marnować czas na pieski ze snapchata lub z instagrama, poświęć go na naukę o kadrach oraz kolorach. Nie musisz tego zapamiętywać. Jestem pewien, że coś w tej głowie pozostanie. Wówczas, zamiast jarać się fotografią kolegi obok, lub koleżanki, sam do tego dojdziesz … znaczy się do zrobienia pięknego zdjęcia z odpowiednim kadrem.

No dobra, kadrowanie mamy za sobą. Sztuka jak sztuka, jednak fajnie byłoby przypatrzeć się jak to robią inni. Oczywiście, można nad tym tematem siedzieć, bo on jest długi, ale nie o tym dzisiaj mowa.  Przejdźmy do obróbki. Czyli kolejny punkt na naszej drodze. Tutaj dużo pisać nie trzeba. Zdajecie sobie przecież sprawę, że filtry z insta potrafią działać cuda. Fajna sprawa. Kiedyś nawet te wszystkie opcja, które są tam dostępne, były za bardzo nadużywane. Dzisiaj na szczęście to się zmieniło. Obróbki są robione z większym umiarem. Wasze galerie stają się coraz lepsze.

Jeżeli zdecydowałeś się na eksperymentowanie i robienie zdjęć telefonem to polecam dwa programy do obróbki: Photoshop Express oraz Lightroom CC.

Będąc w zeszłym roku w Krakowie, znajoma zapytała mnie czemu nie mam przy sobie swojego sprzętu. Przecież jest tu tyle ciekawych i pięknych miejsc aby umieścić je w kadrze. Odpowiedź była prosta. Wyciągnąłem telefon, zrobiłem zdjęcie, obrobiłem i pokazałem. Reakcja była bezcenna (jest to pierwsza fotografia w poniższej galerii). Umocniłem zatem swoją myśl, że robienie zdjęć telefonem jest czymś niezwykłym. Trzeba jednak to odkryć.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, które zostały zrobiony smartfonem. Szybka obróbka w w/w programie. Co z logiem? Kolejny program od tego samego producenta – Photoshop Mix.

Leave a Reply

2 Replies to “kawenski iphone photography”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *